Wrzeszcz na dawnej pocztówce. Spacer drugi

Opublikowano 12 sierpnia 2019

Pięć lat po wydaniu pierwszej części historycznego spaceru po Wrzeszczu śladem przedwojennych pocztówek, Jan Daniluk i Jarosław Wasielewski prezentują drugi tom publikacji.

– Prezentujemy zarówno widoki znane z innych publikacji, jak i zupełnie nieopatrzone, bardzo rzadkie, czasem wręcz sensacyjne. Nawet osoby interesujące się historią Wrzeszcza będą pozytywnie zaskoczone. – zdradza Jarosław Wasielewski.

– Tak, jak w pierwszym tomie, każdy widok jest dla nas pretekstem do opowiedzenia czegoś o historii Wrzeszcza. Bynajmniej nie ograniczyliśmy się do informacji powszechnie znanych, podobnie jak przy poprzedniej publikacji także tym razem przeprowadziliśmy własne badania. W książce prezentujemy sporo własnych ustaleń, również czytelnicy bardziej wymagający będą zaskoczeni. – dodaje Jan Daniluk.

W tym roku przypada 182 rocznica utworzenia miejskiego parku w Jaśkowej Dolinie.

– Park Jaśkowej Doliny był jednym z pierwszych na świecie miejskich parków publicznych, niegdyś nazywano go „perłą najbliższej okolicy Gdańska”. Niestety, od lat funkcjonuje jako las komunalny, a jego sąsiedztwo utraciło swój wyjątkowy, kameralny charakter. – mówi Jan Daniluk.

– Tym albumem nie chcemy jedynie karmić „pożyczonej nostalgii” za przedwojennym miastem. Raczej pragniemy uzmysłowić, co po wojnie w „odzyskanym” Gdańsku utracono. Chcielibyśmy, aby Park Jaśkowej Doliny powrócił na mapę mentalną Gdańszczan, może dzięki temu łatwiej będzie przywrócić temu miejscu jego parkowy charakter – dodaje Jarosław Wasielewski.

Publikację będzie można nabyć w promocyjnej cenie podczas spotkania w Bibliotece Kolonia. Więcej informacji o tym oraz o kolejnych zaplanowanych spotkaniach z autorami znaleźć można na stronie facebook.com/wrzeszcz.na.dawnej.pocztowce

👤Jan Daniluk (ur. 1984) – wrzeszczanin, absolwent II Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku oraz historii na Uniwersytecie Gdańskim (w 2017 roku obronił doktorat z historii). Zajmuje się historią Gdańska i Sopotu w XIX-XX wieku (głównie okresu Wolnego Miasta Gdańska), a w szerszym zakresie wybranych zagadnień z II wojny światowej i Rzeszy Niemieckiej (1933- 1945). Opublikował ponad 50 artykułów naukowych i popularnonaukowych, a także szereg tekstów na portalach internetowych (głównie Trójmiasto.pl). Jest autorem publikacji SS w Gdańsku. Wybrane zagadnienia oraz współautorem książki Dolny Wrzeszcz i Zaspa. Pracuje na Uniwersytecie Gdańskim. Strona internetowa: www.jandaniluk.pl

👤Jarosław Wasielewski (ur. 1983) – wrzeszczanin, absolwent II Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku, politologii na Uniwersytecie Gdańskim oraz studiów podyplomowych z zakresu public relations na Wydziale Ekonomicznym UG. Historia Wrzeszcza to jego pasja, jest współautorem książki Dolny Wrzeszcz i Zaspa, publikuje artykuły historyczne w czasopiśmie 30 dni oraz na portalu Trójmiasto.pl, współpracuje także z Gedanopedią, internetową wersją Encyklopedii Gdańska. Na co dzień zajmuje się content marketingiem w polskiej firmie z branży IT. Strona internetowa: jarekwasielewski.pl/zwrzeszcza

Enjoyed this video?
"No Thanks. Please Close This Box!"