O dzielnicy

Opublikowano 27 sierpnia 2016

Dolny Wrzeszcz

Dolny Wrzeszcz – to dzielnica formalnie ustanowiona w 2010 roku (podobnie jak Górny Wrzeszcz). Ale potocznie znana jest pod tą nazwą dużo wcześniej. Obejmuje całą północną część Wrzeszcza. Dolny Wrzeszcz graniczy aż z siedmioma innymi dzielnicami: Zaspą-Młyniec, Zaspą-Rozstaje, Brzeźnem, Letnicą, Młyniskami, Aniołkami i Górnym Wrzeszczem.

Dolny Wrzeszcz to czwarta dzielnica Gdańska pod względem liczby mieszkańców. 25 tysięcy mieszkańców: więcej osób mieszka na Chełmie, Przymorzu Wielkim i w Śródmieściu. Mniej osób mieszka we wszystkich trzydziestu pozostałych dzielnicach, także w Górnym Wrzeszczu.

Dolny Wrzeszcz jest jedną z najgęściej zaludnionych dzielnic Gdańska. 7,3 tys. mieszkańców na kilometr kw. daje dzielnicy piątą pozycję w Gdańsku, za Zaspą-Młyniec, Przymorzem Wielkim, Żabianką i Suchaninem.

Dolny Wrzeszcz był przyłączany do Gdańska „na raty” – pierwsze fragmenty weszły w skład Gdańska w 1814 roku, ostatnie (działki na Kolonii Urodzie) – równo sto lat później.

Budowa kosciola w Gdansku odezwa.jpg

Odezwa w sprawie budowy polskiego kościoła na terenie „Polenhof”

W Dolnym Wrzeszczu – na Kuźniczkach – znajdowały się ogromne ogrody ze stawami i kaskadami Strzyży. Potem w tym miejscu zbudowano browar. Pozostał dwór i mały park.

W Dolnym Wrzeszczu było pierwsze gdańskie lotnisko – samoloty startowały początkowo w miejscu, gdzie teraz jest plac Wybickiego. Potem zbudowano ulicę Kościuszki, a lotnisko przesunięto dalej na północ.

W Dolnym Wrzeszczu było w czasach Wolnego Miasta Gdańska jedyne osiedle zamieszkane niemal wyłącznie przez Polaków. Teren między obecnymi ulicami Chrobrego i Kościuszki a al. Legionów był określany jako „Polenhof”.

Pierwsza Rada Dzielnicy Wrzeszcz Dolny powstała tu w 2011 roku.

Pierwszy dzielnicowy budżet obywatelski na Pomorzu (i pierwszy budżet obywatelski w Gdańsku) był głosowany tylko w Dolnym Wrzeszczu, w 2012 roku. Dopiero dwa lata później budżet obywatelski został przyjęty w całym Gdańsku.

W Dolnym Wrzeszczu jest aż pięć stacji i przystanków kolejowych: PKP Wrzeszcz, SKM Politechnika i SKM Stadion Expo oraz niewykorzystywane: SKM Nowe Szkoty i SKM Kolonia (ostatni pociąg zatrzymał się na nich 25 czerwca 2005).

Dolny Wrzeszcz jest „dzielnicą literatów” – w żadnej innej dzielnicy nie ma tylu ulic noszących nazwy pochodzące od poetów, pisarzy i postaci literackich.

Opracowanie tekstu- Piotr Dwojacki

Więcej o historii dzielnicy

dolnywrzeszcz.pl

 

Enjoyed this video?
O dzielnicy
"No Thanks. Please Close This Box!"